Listeleri Karşılaştır

Yeni İstanbul havaalanı 29 Ekim 2018 tarihinde açıldı

Yeni İstanbul havaalanı 29 Ekim 2018 tarihinde açıldı

Yeni İstanbul havaalanı 29 Ekim 2018 tarihinde açıldı. Önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük yolcu trafiği olacağını bekliyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın dediği gibi, ilk aşamada havaalanı yılda 90 milyon yolcu alabilecek. Ve 2023 yılına kadar-200 milyona kadar. İlk ticari uçuş 31 Ekim’de gerçekleşecek.

Daha önce, ülkenin lideri Tayyip Erdoğan’ın başkanlık uçağı yeni havaalanına indi ve oraya inecek ilk uçak oldu. Bundan sonra, o ve eşi Emine Erdoğan elektrikli bir arabanın direksiyonuna yeni havaalanı etrafında dolaştı ve ilk sembolik bilet satın aldı.

Yeni İstanbul havaalanı 29 Ekim 2018 tarihinde açıldı – tarihsel keşif

“İstanbul sadece Türkiye’nin en büyük şehri değil, aynı zamanda ülkenin en önemli markasıdır. Bu yüzden ona “İstanbul havaalanı”adını verdik. Açılış töreninde Erdoğan, açılışının sadece Türkiye’ye değil, aynı zamanda bir bütün olarak dünyaya da fayda sağlayacağını umuyoruz” dedi.

Erdoğan, İstanbul’un dünyanın en büyük havalimanının açılışını tarihi olarak nitelendirdi. Ve havaalanının kendisi, Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıldönümünde Türkiye’nin başarılarının, gücünün ve iradesinin bir göstergesidir.

“Yeni havaalanı çalıştıktan sonratam kapasitede Atatürk Havalimanı statüsünü koruyacaktır. Bu nedenle, ticari uçuşlar için kapalı olacaktır. Atatürk Havalimanı aynı adı taşıyan faaliyetlerine devam edecektir. Ama şimdi havacılık Fuarları ve diğer etkinlikler gibi etkinlikler için bir platform olacak,” Türk lideri ekledi.

Yeni İstanbul havaalanı 29 Ekim 2018 tarihinde açıldı

Bundan sonra, sembolik dümeni aldı ve yeni havaalanına başladı.

Havaalanının inşası için ihale, 26.14 milyar avro değerinde bir teklifle Limak-Kolin-Cengiz-MaPa-Kalyon şirketlerinin konsorsiyumunu kazandı.
Havaalanı yapımının ilk aşamasının uygulanması için altı milyar avro tahsis edildi. Havaalanı inşaatı dört yıl sürdü, 10 bin işçi katıldı.
Havaalanının toplam alanı 76.5 milyon metrekaredir.
Yeni hava göbeğinin altı Pisti, 500 uçak için park yeri, 70 bin araba için açık ve kapalı otoparkı olacak.

 

 

 

img

liudmila

    Tartışmaya Katıl