Listeleri Karşılaştır

Sofya Hakkında

Sofya Hakkında

Size Sofya Hakkında bahsetmekten mutluluk duyuyoruz-bin yıllık güzellik, tat ve zarafet.

Bulgaristan’ın başkenti, Balkan Yarımadası’nın derinliklerinde, dağların eteğinde bulunan Avrupa’nın en eski şehridir. Kışlar oldukça soğuk olmasına rağmen bu yer Sofya’nın iklimini sıcak ve ılıman yapar ve yaz aylarında sıcaktır. Burada bir turist için en iyi zaman Mayıs veya Eylül, ancak çoğu turist Haziran tercih ediyor.

Ne zaman burada ilk kez yerleşmiş insanlar kimse bilmiyor. Uzun süredir Sofya, Roma eyaletinin merkezi olan önemli bir Trakya köyüydü. Osmanlı döneminde Sofya, Balkanların en büyük alışveriş merkezi, İstanbul ile birlikte oldu.

Batı ve Doğu kültürünü emen Bulgaristan’ın başkenti, Doğu’nun Batı’ya sorunsuz bir şekilde aktığı ve bunun tersi de şaşırtıcı bir yer haline geldi. Burada Hıristiyan Kilisesi camilerle yan yana ve büyük bir alışveriş merkezinin Osmanlı ruhunu ve rengini koruyan modern Avrupa başkenti.

Sofya’nın en çekici özelliklerinden biri, yerlilerin dostluğudur. Rus turistler burada seviliyor ve ortak Slav kökleri dili çok koşullu hale getiriyor.

Sofia Hakkında: Gezilebilecek

Kiliseler ve camiler

Sofya’nın hemen hemen tüm turistik yolları, Alexander Nevsky’nin ataerkil Katedralinden başlar. 20. yüzyılın başlarında inşa edilen Bizans mimarisinin en iyi örneklerini yeniden yaratıyor, tapınağın pitoresk simgelerinin yazarları büyük Rus sanatçılardı: Vasnetsov, et yiyiciler, Bruni. Katedralin mozaikleri özellikle etkileyici.

Sofya’da Alexander Nevsky Katedrali

Sofya’nın en eski binası St. George’un rotunda (MS 6.yüzyıl). Roma imparatorlarının ikametgahının kalıntıları ile çevrili olan kilise, ziyaret etmek için ilginç bir nesne olarak uzun zamandır ün kazanmıştır. Rotunda’nın ana hazineleri, tapınağın duvarlarında mucizevi bir şekilde korunan eski fresklerdir. Bu antik tapınağın tüm atmosferini hissetmek için, pazar hizmetini ziyaret etmeniz gerekiyor.

Sofya St. George Rotunda

Banya Bashi Camii, 16. yüzyıl Sinan’ın Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü mimarlarından birinin yaratılmasıdır (İstanbul’daki Süleyman Camisi, Şehzade Camisi). Kaplıcaların dövüldüğü yerde inşa edilmiş, hala binanın tabanındaki özel musluklardan kaçan buhar kulüpleri ile çevrili güçlü ve gizemli bir izlenim yaratıyor. Kışın, cami bir bulut üzerinde geziniyor gibi görünüyor. Ayrıca iç son yüzyılın başında restore edilmiştir.

Müzecilikler

Sofya Kraliyet Sarayı Bulgaristan’da iki ana müzeye sahiptir: Ulusal Sanat Galerisi ve Etnografya Müzesi. Birincisi, eski çağlardan 21. yüzyıla kadar ülkenin güzel sanatlarını sunar. İkincisinde Bulgar halkının zengin ve zor tarihini öğrenebilirsiniz.

Sofya Kraliyet Sarayı

Sofya’nın en modern ve teknolojik Müzesi tarihi olanıdır. Taş çağından modern zamanlara kadar eserler sunulmaktadır. Tüm müzelere giriş ücreti semboliktir.

Restoranlar

En ünlü Bulgar restoranı-Vodenitsata. Menüde farklı salatalar, iyi bir peynir seçimi, soğuk atıştırmalıklar var. Oryantal aksanlı et yemekleri, özel – tavuk ve sığır filetosu füme peynir, Dil ve yumurta ile pişirilir. Sürpriz gurmeler ve restoranın şarap listesi.

Otel bünyesinde alışveriş

Yani Sofya’nın ana ticaret yolu Vitosha caddesidir. İşte şehrin en iyi hediyelik eşya dükkanları, büyük mağazalar ve galeriler.

Gece hayatı

Bu nedenle Sofya’da çok sayıda gece kulübü, ancak turistler arasında çok popüler olan “gece uçuşu” kurumudur. Süper modern içerik, harika bar, şık iç mekan, En İyi DJ’ler – burada dinlenmek ve eğlenmek için ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz.

Sophia’dan bahsetmekten memnunduk. Dahası şimdi kendiniz görün!

img

liudmila

    Tartışmaya Katıl