Listeleri Karşılaştır

Lefkoşa Hakkında

Lefkoşa Hakkında

Lefkoşa hakkında genel bilgi ve ilginç anlar bir sürü burada okuyun!
Her şeyden önce modern Lefkoşa en büyük idari, siyasi, ticari ve kültür merkezidir. Tüm bakanlıklar, Parlamento, birçok büyük yerel ve uluslararası şirketin Merkez ofisleri şehirde bulunmaktadır. İşte Başkanlık Sarayı da.

Tarihçe

Lefkoşa’nın merkezi sınırı tuttuğundan beri, Eski Şehir eski önemini kaybetti: merkezi nötr bir şeriddi. Sınır, zarif yaya bölgeleri ile Kuzey-Güney eksenini kesti. Sınır çizgisi üzerindeki şehir blokları, tarihsel bir bakış açısından değerlidir, ancak uzun bir süre harabelerdeydi, bugün yeniden doğuşlarını yaşıyorlar. Şehrin eski kısmını çevreleyen rampart, Venedikliler tarafından 1570’de Türk saldırısını püskürtmek için inşa edildi. Şaft geniş bir hendek ve on bir bast ile çevrilidir. Duvarların ötesinde birbirinden eşit bir mesafede, Üçgen şekline sahip olmak, 9 m yüksekliğe ulaşan 11 bast vardır. Lefkoşa resmi arması üstüne duvarların görünümü.

Mimari

Lefkoşa’nın mimarisi, Frank, Venedik ve Türk etkisinin izlerini taşıyor, bu nedenle bugün şehir oldukça heterojen bir şekilde yeniden düzenleniyor. Eski Şehir Merkezi Ortaçağ’da donmuş gibi. Burada dolambaçlı sokaklar düşük taş evler ile hattı. Bazılarında teras var. Venedik duvarlarının arkasında ve sığ bir hendek, şık ofisleri ve zengin evleri olan modern çeyrekler büyüdü. Lefkoşa’nın mimari kozmopolit yapısı, Doğu ve Batı şehirlerinin özelliklerini karmaşık bir şekilde iç içe geçmiş kentsel yaşam biçimine yansır. Pahalı mağazaların parlak pencereleri, burada, sokakta, basit mallarını üreten ve satan zanaatkarların dükkanlarıyla değiştirilir. Londra’nın en büyük bankalarının dalları, küçük ticareti ve renkli gürültüsüyle oldukça Oryantal çarşılara yakındır.

Lefkoşa hakkında: ne görmek

Lefkoşa’da, çok sayıda kültür ve Tarih anıtları, ilginç mimari yapılar. Lefkoşa’da önemli Bizans anıtlarından kurtulmadı. Günümüze kadar hayatta kalan bir dizi kilise ve Saray, Lusignanların saltanatını ifade eder. Bu öncelikle St. Sofia XIII.yüzyılın Katolik Katedrali. XVI. yüzyılda Gotik mimarinin bu muhteşem Anıtı, Türkler Ayasofya tarafından ve 1945’te Selimiye camisinde bir camiye dönüşür. St. Sofia’nın güneyinde, St. Sophia’nın Gotik Kilisesi vardır.

XIV yüzyılda inşa edilen İngiltere Nicholas. Venedikliler Kilisesi şehrin ana Ortodoks Kilisesi olduğunda. Türkler tarafından Lefkoşa’nın yakalanmasından sonra kumaş satışı için bir pazar haline geldi ve bu nedenle şimdi Bedestan olarak biliyoruz (Türkçe “kapak pazarı”). Haçlı Seferleri sırasında bile St. George Kilisesi inşa etti. Yuhanna. Yani şimdi şehrin Ortodoks Katedrali, Kıbrıs’ta Yunan Ortodoks Kilisesi bileşik Katedrali. Kilise, XVI. yüzyılın mimari çözümlerinin ve fresklerinin ilginç berraklığıdır.

Lefkoşa Panagia Chrysaliniotissa, Faneromeni, Tripiotis (veya Başmelek Michael), SV Ortodoks kiliseleri korunmuş. Sava, St. Spiridon St. Anatoly, St. Kasian, İngiliz Katedrali. Paul, Maronite Kilisesi, Katolik Kilisesi. Şehrin eski kısmı pürüzsüz Daire, 12 m yüksekliğe kadar iyi korunmuş bir surları çevreliyor. Venedikliler tarafından 1567-1570 yılında inşa edilmiştir. St. John Metropol Katedrali yakınında, 1720-1961’de Kıbrıs Başpiskoposu’nun ikametgahı olan St. Benedict emrinin Ortaçağ manastırıdır. Şimdi bir halk Sanatı Müzesi var ve Archdiocese, oryantal tarzda tasarlanmış büyük sarayda (1961’de inşa edilmiş) yakınında yer almaktadır.

Kiliseler

Lefkoşa’da, Türk işgalinden sonra bir cami Omerie’ye dönüşen Augustinian rahipler tapınağından kurtulabiliyordu. Lefkoşa’daki yerli Türk anıtları arasında Arap Ahmed Paşa Camisi var. XVII. yüzyılda inşa edilmiş ve Rodos Türk Valisi adını almıştır. Cami avlusunda XVII yüzyılın mükemmel korunmuş Çeşmesi. Lefkoşa’nın yakınında, Orta Bizans dönemi Kilisesi’nin Kıbrıs mimarlarının birkaç kilisesine ev sahipliği yapmaktadır. Barnabas ve Hilarion Peristerona Köyü, kilise. Perahori Köyündeki Havariler.

Lefkoşa’nın 40 km güneyinde, 1148 yılında kurulan Maheras manastırıdır. Bu, bir manastır Kalesinin tipik bir örneğidir. XVII yüzyılda, hizmetler sırasında burada”Rusya’nın İmparatoriçe Catherine ve Kraliyet evinin büyük metresi için” duasını okuyun. Ayrıca Kıbrıs manastırları arasında en ünlü Kikk Manastırı, Troodos dağlarında Lefkoşa’nın güneybatısında yer almaktadır. Adadaki en büyük manastır. Dahası, Bakire’nin Havari Luke ikonlarına hayatta kalan üç kişiden biridir ve niteliktir. Manastırın topraklarında birçok hediyelik eşya ve simgenin satıldığı oteller, restoranlar, mağazalar var.

Müzecilikler

Lefkoşa’da ilginç koleksiyonlara sahip birçok müze var. Ayrıca Antik Sanat eşsiz koleksiyonu Kıbrıs antikalar zengin bir koleksiyon ile Kıbrıs bir Arkeoloji Müzesi vardır. Bizans Müzesi Başpiskoposluk bina bulunmaktadır. Bunun temeli VIII–XIX yüzyılların Kıbrıs ressamlarının simgelerinin toplanmasıdır. Müzenin sergilenmesi, Bizans resminin büyük bir dönemini kapsamaktadır. Aynı şekilde Kıbrıs tarih ve kültür Müzesi’nde toplanan Erken Bizans resim eserleri.

1990 yılında, Lefkoşa Kıbrıs sanatçı ve heykeltıraş bir sergi ile devlet sanat galerisi açıldı. Bununla birlikte, Lefkoşa turizm merkezi haline gelmedi ve adanın tatil şehirleri ile rekabete dayanamaz. Yaz aylarında Lefkoşa boş. Başkentin ısı sakinlerinden kaçmak bir tatil yapmak ve ayrılmak. Bu nedenle, yaz aylarında şehre bir günlük gezi yapmak yeterlidir.

Lefkoşa hakkında çok ilginç mitler var. Onlara haber ver!

img

liudmila

    Tartışmaya Katıl