Listeleri Karşılaştır

Girne Hakkında

Girne Hakkında

Bu makale, Kuzey Kıbrıs tatil beldesi olan Girne ile ilgilidir-Girne dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Burası, kısmen tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turistik başkenti olarak adlandırılabilecek turistler arasında çok popüler. Temiz kum, rahat koyların sıcak suları, gelişmiş turist altyapısı ile mükemmel Plajlar, farklı ülkelerden Girne kadar birçok turisti cezbetmektedir. Herhangi bir bütçedeki şehir otelleri, en titiz turistlerin ve restoranların ve kafelerin ihtiyaçlarını karşılayabilir – herhangi bir gurmeler. Sakin ve tembel bir plaj tatilinden memnun olmayanlar için Girne hem şehir içinde hem de çevresinde ilginç tarihi yerler sunabilir.

Şehir tarihi

Çoğu Kıbrıs şehri gibi, Girne çok eski bir yerleşim yeridir. Arkeologların öğrendiği gibi, burada yaşayan insanların kanıtı M. Ö. 6. Binyıl’a kadar uzanıyor. Yani, Akdeniz kıyıları tarafından tasvir edilen Girne dağlarının eteklerinde Neolitik dönemde bile eski insanlar yaşıyordu. Bu eserlere ek olarak, bilim adamları M. Ö. 1-2 binyılda bu yerlerde Misen ve Akha uygarlıklarının varlığını gösteren gömü keşfettiler.

Şehrin ilk yazılı sözüne gelince, bunlar Mısır Firavunu Ramses III hayatı boyunca yapıldı. Eski yazılarda Girne, Kıbrıs’ın o zamanlar olduğu sekiz krallıktan biri olarak tanımlandı. Zaten o günlerde, şehir Yunan şehir Devletleri ve küçük Asya ülkeleri ile ada bağlayan en önemli liman ve ticaret merkezi oldu. 1965 yılında sahil yakınlarında deniz yatağında keşfedilen Girne gemisi açıkça doğrulandı.

MÖ IV. yüzyılda Girne de dahil olmak üzere tüm Kıbrıs, Mısır Ptolemaik hanedanının egemenliği altına girdi. Bu, şehrin çürümeye düşmemesine ve devletin önemini korumasına yol açmıştır. Yüzyıllar boyunca Girne, şehrin istikrarlı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlayan ticaret ve liman merkezi olarak kaldı. Onun Altın Çağ Roma egemenliği altında devam etti. Şu anda, ilk Hıristiyanlar yeni çağın ilk yüzyıllarında zulüm gören Girenya’da ortaya çıktı; bunun kanıtı Chrysocava’nın mezarlıkları tarafından tutulur. Aynı zamanda şehir güçlü bir kale duvarı ile çevrilidir ve Limanı ve çevreyi işgalcilerin istilasından korumak için tasarlanmış bir askeri merkez haline geldi.

Büyüleyici tarihin devam

Yeni çağın IV. yüzyılda, Kıbrıs Bizans İmparatorluğu’nun ayrılmaz bir parçası haline geldi ve siyasi, askeri ve ticaret merkezi olarak Girne gelişimi ve gelişmesi devam etti. Kale duvarları bishopric, şehir yetkilileri ve yerel sakinleri korudu. X yüzyılda kale dönüştürüldü, tamamlandı ve genişletildi, daha sonra Kıbrıs hükümdarı Isaac Comnenus’un ikametgahı oldu. Ancak kısa bir süre sonra comnenus Haçlılar tarafından devrildi ve şehir Daha sonra Lusignan hanedanının mülkü oldu. Saltanatları sırasında yeni şehir duvarları inşa edildi, tahkimatlar inşa edildi, Girne yakınlarında taş kaleler inşa edildi. Aşağıdaki yüzyıllarda şehir Venediklilere aitti, daha sonra Türklere sürekli güncellendi ve yeniden inşa edildi, yeni kuleler ve kasematlar inşa edildi, daha modern tahkimatlar inşa edildi.

Girne, tüm ada gibi, büyük Britanya’ya (1878) ait olduğu zaman, insanlar için kurumların inşası şehirde başladı. Hastaneler, okullar, uygun ve geniş yollar vardı. Aynı zamanda, şehrin turistik gelişiminde bir ders vardı: güzel plajlar temizlendi ve donatıldı. İnşa edilen ilk oteller, ilk tatilciler ortaya çıktı. Kıbrıs 1960 yılında bağımsız oldu. Daha sonra Girne turist yönelimi kaldı ve şehrin ve bölgenin diğer gelişim yollarına hakim olmaya başladı. Oteller, restoranlar, kafeler, casinolar inşaatı, plajların iyileştirilmesi ve turist altyapısının diğer bileşenleri devam etti.

1974 yılında Girne, Kıbrıs’ta Türkiye tarafından işgal edilen ilk şehir oldu. Sakinlerinin büyük çoğunluğu (%85), Milliyet-Kıbrıslı Rumlara göre, yerli topraklarından ihraç edildi. Adanın güney bölgesinde taşındılar. Şu anda şehir yaklaşık 60-70 bin nüfusa, Kıbrıslı Türklere Milliyet tarafından ev sahipliği yapıyor.

Girne tatil

Пляжный sezon Nisan ayında başlar ve Kasım. Bu aylarda, oteller Girne dünyanın dört bir yanından gelen gezginleri alır, mükemmel hizmet, bir çeşit mutfak, güneş ve harika bir bronzluk için buraya gelir. Kış aylarında bile, hava sıcaklığı 15-20 derece arasında kaldığında ve güneş yanmaz, ancak hafifçe ısınırsa, birçok otel kapanmaz ve hala misafir alır. Şu anda, daha rahatlatıcı bir tatil ve gezi turizminin taraftarları buraya geliyor, çünkü Girne manzaraları en uygun sıcaklık koşullarında görmek çok daha rahat.

Şehirdeki oteller sadece tatillerini aktif, eğlenceli ve uykusuz geçirmek isteyen gençler değil. Bu arada, ada kelimenin tam anlamıyla kumarhaneler ve kumar makineleri ile dolduruyor. Ama burada rahatlayabilir ve çocuklu aileler ve yaşlı çiftler. Bu turist kategorileri” kadife ” sezonunda gelmek daha iyidir. Eylül ayından Kasım ayına kadar. Kavurucu güneşin etkisinden kaçınmanın nedeni.

Ne Kyrenia görebilirsiniz

Sahile geziler arasında, süpermarketler veya butikler Girne’nin manzaralarını görmek çok bilgilendirici olacaktır. Bunlardan biri için uzağa gitmek gerekli değildir-şehrin bir Kalesidir. Yüzyıllar boyunca, yeni çağın ilk yüzyıllarından beri, kale duvarları bir kereden fazla yeniden inşa edildi. Ve modern görünümleri, Ortaçağ’da Kıbrıs’taki şehirleri güçlendiren Venedikliler ve Lusignan Hanedanı sayesinde var. 1950’den beri Girne Kalesi bir müze olarak işlev görüyor. Bu silah, askeri giyim ve ayakkabı, ev eşyaları ve araçları bir sergi yarattı. Gözetleme kulesinde hala 1570’de kasabanın teslim olduğu bir lahit Sadik Paşa var.

Kalede iki müze daha var, sergileri çok tuhaf. İşkence Müzesi ve gemi enkazı Müzesi. Bunlardan ilki, insanların azabı için tüm cihazların bir kümesidir.  Ortaçağ’da düşündüler. İkincisi bir yelkenli gemi içeriyor. MÖ III. yüzyıldan itibaren, Girne yakınlarında battığında mucizevi bir şekilde su altında hayatta kaldı. Amfora ve diğer ilginç nesnelerle birlikte 1969’da alttan kaldırdı. Ayrıca onları kale Müzesinde de görebilirsiniz.

Girne ve gezilebilecek hakkında

Girne yakınlarındaki dağlarda yer alan Abby Bellapais, Ortaçağ inşaatının olağanüstü bir örneğidir. Kaderi çok belirsiz. Ve günümüzde turistler Gotik kiliseyi, duvar kalıntıları olan kapıyı, yeraltı binalarını görebilirler. Yaz aylarında Manastır klasik bir müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Girne çevresindeki St. Hilarion Kalesi özel ilgiyi hak ediyor.  VII yüzyılda arkeologlar kurdu.  Elbette restoratörler defalarca Venedikliler ve Lusignanlar tarafından yeniden inşa edildi, günlerimize çok iyi durumda ulaştı. Turistler kale duvarlarının üç seviyesine hayranlar. X yüzyılın Bizans Tapınağı olan jousting turnuvalarının yanı sıra site. Benzer şekilde, Kraliyet odaları, kuleleri ve hapishaneler.

Bu şehirde herhangi bir cazibe yanı sıra Girne hakkında daha fazla ayrıntı kimseyi kayıtsız bırakmaz. Sonuçta, bu şehrin tarihi, Kıbrıs’ın tamamı ve halkı.

img

liudmila

    Tartışmaya Katıl